News O kreskach O klubie Kadra Liga Statystyki Pary SDI Inne Baza TLK Archiwum Download Linki

 

 

INFORMACJE O KRESKACH W TORUNIU

Początki kresek w Toruniu sięgają roku 2001, kiedy to grupa zapaleńców zaczęła się spotykać na stadionie Marka Vinthunda i rozgrywać mecze na wzór piętnastobiegowej tabeli z meczów żużlowych, po sześciu zawodników w każdej drużynie. Dla lepszego funkcjonowania utworzono Kreskową Listę Dyskusyjną , na której omawiane i dyskutowane są różne tematy związane z kreskami. Z czasem przybywało zawodników i utworzyły się dwa kluby Vildpiggarna i Fossokarna, które zaczęły się spotykać co tydzień odjeżdzać już regularne mecze. Równocześnie coraz więcej zawodników wyrażało chęć wypróbowania swoich umiejętności w współzawodnictwie kreskowym i w końcu na jesieni 2001 roku dwaj kreskowcy Tommy Jonsson i Zbotchislav Sylvanoff utworzyli dwa nowe kluby: odpowiednio Eastogarnę i TSK Walenie. Pierwszy składał się głównie z najlepszych zawodników Vildpiggarny i Fossokarny, natomiast w Waleniach mieli jeźdźić oprócz Sylvanoffa zupełni debiutanci. I tak oto powstała Toruńska Liga Kreskowa, do której w pierwszym sezonie przystąpiły cztery zespoły. Jej pierwszym historycznym zwycięzcą został zespół Eastogarny. Kreski jednak rozwijały się w zawrotnym tempie i już do następnego sezonu przystąpiły dwa nowe zespoły: Legendarna i Bedrageri. A już do trzeciego sezonu zima 02/03 chęć startu wyraziło 8 zespołów, a do czwartego (wiosna 2003) 10, co zaowocowało wprowadzeniem podziału na dwie ligi od trzeciego sezonu. Obecnie w lidze startuje ponad 20 zespołów podzielonych na 4 ligi. Do tej pory w rozgrywkach TLK wystartowało już ponad 200 różnych zawodników. A więc sport kreskowy się ciągle rozwija i miejmy nadzieję, że tak będzie dalej.

W każdym sezonie każdy klub spotyka się każdym innym z danej klasy rozgrywkowej na stadionie własnym i przeciwnika. Mecz składa się z ośmiu 15-biegowych turniejów ze zwykłą tabelą z meczu żużlowego. Każdego roku odjeżdżane są dwa sezony, jeden w jesieni i zimie, a drugi na wiosnę. Organem zarządzającym ligą jest Toruńska Komisja Sportu Kreskowego, do której wchodzi po jednym przedstawicielu Każdego klubu występującego w TLK, przewodzi jej prezes TLK wybierany na początku każdego sezonu. Oprócz ligi rozgrywane są również inne imprezy, najbardziej prestiżowymi są na pewno Mistrzostwa Torunia Par jak i SDI (Nieoficjalne Indywidualne Mistrzostwa Torunia), które odbywają się każdego sezonu.

Powoli kreski zaczynają się rozwijać w innych miastach. Rozgrywki ligowe rozgrywane są w m.in w Grudziądzu, Gnieźnie, Ostrowie i Bydgoszczy. Czasami udaje się odjechać jakieś mecze między miastowe, jak np. mecze derbowe Toruń - Bydgoszcz, Toruń - Grudziądz, a nawet Toruń - Gniezno

Wszystkich chętnych do wzięcia udziału w rozgrywkach kreskowych serdecznie zapraszamy.

Kontakt z menadżerem TSK Walenie: dmanix@poczta.onet.pl